fbpx

Op.Dr. Serkan Tayar

Yutulabilir Mide Balonu

PROGRAM

YUTULABİLİR MİDE BALONU

Ameliyata, Endoskopiye ve Anesteziye ihtiyaç yok

Sürekli tokluk hissi ile 16 haftada ortalama 10-15 kg arası kilo kaybı yaşayın.

Randevu Alın
Doktor Whatsapp

Dünya'nın en çok satan Mide Balonu

Yerleştirilmesi ve çıkarılması için endoskopi veya anestezi gerektirmeyen tek balon.

Hızlı, 15 dakikada yerleştirilir.

Süreklli tokluk hissi

1 yıl boyunca %95 kalıcı kilo kaybı

6 aylık kapsamlı program

Dünya'nın lider mide balonu markasıdır.

Dünya çapında 50.000'den fazla kez uygulanmıştır.

PROGRAM

YUTULABİLİR MİDE BALONU NEDİR?

Yutulabilir Mide Balonu (Allurion Elipse Mide Balonu) dünyanın ilk endoskopi ve anestezi gerektirmeyen mide balonudur. Diğer gastrik balonlar ile aynı etki ve mekanizmaya sahiptir. İlk mide balonları kilo verme amacıyla 1980 li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Endoskopik mide balonunun mideye yerleştirmesi şişirilmesi ve tedavi sonunda çıkarılması anestezi ve endoskopi gerektirdiğinden Elipse yutulabilir mide balonu 2010 lu yıllarda geliştirilmiş ve bu avantajı ile dünyanın en çok kullanılan mide balonu olmuştur.

Gastrik balonlar midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi yaratır. Ayrıca besinlerin geçişini yavaşlatarak zayıflama sürecinde etkili olur. Ameliyatsız obezite tedavi ve zayıflama yöntemlerinde en sık kullanılan seçenektir. Allurion mide balonu da avantajları sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elipse Yutulabilir Mide Balonu kapsül şeklinde ve yutulabilecek büyüklükte sıkıştırılmış halde bulunur. Yutulmasını kolaylaştırmak için olabildiğince küçültülmüştür. Bu özelliğinden dolayı mide balonu hapı olarak da adlandırılır. Malzemesi ince ve son teknoloji ile üretilmiş poliüretan olduğundan ayrıca pürüzlü olmaması dolayısıyla diğer mide balonlarına göre çok daha az yan etkiye sebep olmaktadır. İnce olması malzeme özelliklerinden dolayı sağlamlığını etkilemez. Diğer mide balonları gibi uzun süre mide asidine karşı dayanıklıdır. Bu avantajları sayesinde kilo vermek isteyen kişilere daha konforlu bir süreç sağlar. Aynı zamanda Elipse (Allurion) Mide Balonunun süreç sonunda doğal yollarla kolayca dışarı atılmasında da etkilidir.

Allurion Zayıflama Programı ile birlikte sağlanan Allurion Akıllı Tartı, Allurion Akıllı Saati ve Allurion Mobil Uygulaması ile kişiler online olarak diyetisyen desteğinde takip edilir. Böylece kişilerin yutulabilir mide balonu sayesinde edindikleri beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının korunması ile tekrar kilo alımının engellenmesi hedeflenir. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki kişiler program başlangıcından sonra 1 sene içinde verilen kiloların %95 ini program sayesinde korumaktadır.

YUTULABİLİR MİDE BALONU NASIL UYGULANIR ?

Su İle Yutulur

Kapsül içine sıkıştırlmış balon su yardımıya yutulur. Kapsül yutulabilecek büyüklüktedir.

Röntgen İle Kontrol Edilir

Şişirilmeden önce balon kapsülünün yeri rontgen ile kontrol edilir.

Mide İçinde Şişirilir

Uygun olduğu tespit edilen kapsül şişirilerek balon mideye yerleştirilir.

Elipse Yutulabilir Mide Balonunun uygulanması yaklaşık 15 dk. sürer. Yutulabilir büyüklükte kapsül şeklinde sıkıştırılmış olan balon ve balona bağlı ince esnek ip su yardımıyla yutulur.

Hastalarımızın en büyük endişelerinden bir tanesi yutulabilir mide balonu kapsülünü yutamama korkusudur. Ancak bugüne kadar yaptığımız bütün uygulamalarımızda hastalarımızın tamamı kapsülü kolaylıkla yutmuştur. Yine de bu ihtimale karşı doktor tarafından kullanılan ince bir kılavuz vardır. Böyle bir durumda bu kılavuz yardımıyla yutma işlemi tamamlanır.

Kapsül yutulduktan sonra floroskopi (hareketli röntgen) cihazı ile kapsülün konumu midede kontrol edilir. Floroskopi cihazı sayesinde hastada kendisi midesinde kapsülü görebilmektedir. Kapsül pozisyonunun uygunluğu kesinleştirildikten sonra dışarıda kalan ip (tüp) yardımıyla balonun içine su aktarılarak şişirilir. Şişirildikten sonra tekrar floroskopi cihazı ile kontrol edildikten sonra dışarıda kalan ip doktor tarafından dışarı çekilerek işlem tamamlanır.  

Allurion Elipse Yutulabilir Mide Balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. 4 ayın sonunda kendiliğinden eriyen valf sayesinde balonun içerisindeki su boşalır, sönük balon bağırsaklardan dışarı atılır. Burada hastalarımızdan gelen en sık sorulardan bir tanesi de dışarı atılma sırasında bağırsaklarda tıkanmaya sebep olup olmayacağıdır. Balon çok ince ve yapısı gereği pürüzsüz olduğu için bu çok düşük bir ihtimaldir. Kliniğimizde bugüne kadar karşılaşılmamıştır.

ELİPSE YUTULABİLİR MİDE BALONUN AVANTAJLARI

Elipse Mide Balonunun en büyük avantajı su ile yutularak yerleştirilmesidir. Bu sebeple mide balonu hapı olarak da adlandırılır.

Mide balonu hapı cerrahi yöntemler, anestezi ve endoskopi gerektirmez. Böylece anestezi almalarında engel olan veya anestezi almaktan çekinen hastalar için en ideal yöntemdir. Anestezi ile oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırır. Kişinin uygulama esnasında uyanık ve bilinçli olması da yaşanabilecek stresi en aza indirmektedir. 

Yutulabilir mide balonu uygulaması yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bu kadar kısa sürede olması da avantajlarından biridir.

Uygulama esnasında kişi ile iletişim halinde olunması ve prosesin tamamını görebilmesi hastalarda kilo verme yolculuğuna güzel bir başlangıç sağlar.

Uygulama sonrası oluşabilecek yan etkiler minimum düzeydedir. Elipse mide balonu ince yapısı ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde midede rahatlıkla hareket eder. Bu sayede şişirildikten sonra görülen komplikasyonlar ve bunun sonucunda balonu erken süreçte çıkarma oranları klasik endoskopik mide balonlarına oranla çok daha azdır. Bu oran endoskopik mide balonlarında %10 iken elipse yutulabilir mide balonunda %1 civarındadır.

Elipse Mide Balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. Balon 16 hafta sonra kendiliğinden sönerek tuvalet yoluyla vücuttan atılır. Hastaların program sonunda diğer endoskopik balonlarda olduğu gibi tekrar kliniğe veya doktora başvurmalarına gerek kalmaz. Bu hastaya işlemin maaliyeti açısından avantaj sağlar. Özellikle yurtdışından ve uzaktan gelen hastlarımızın tekrar gelmesine gerek kalmamaktadır.

Hasta takip etkinliği yüksektir. Allurion Zayıflama Programı sayesinde hastlarımıza verilen Allurion Akıllı Tartı, Allurion Akıllı Saati ve Allurion Mobil Uygulaması, hastalarımızın düzenli şekilde hem kendi takiplerini yapıp yaşam tarzlarını ve sağlıklı beslenme yöntemlerini sürdürmeleri hemde bu verileri online olarak diyetisyenimizle paylaşıp kontrollü ilerlemeleri açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

YUTULABİLİR MİDE BALONU İLE KAÇ KİLO VERİLEBİLİR?

Doktor ve diyetisyenin tavsiyelerine uyulduğu müddetçe yaklaşık 4 ayda vücut ağırlığının %10-15’i kilo olarak verilebilir. İlerleyen süreçte ise kazanılan beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesi ile kilo verilmeye devam edilebilir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması kilo verme yolculuğunun bir başlangıcıdır. Sonrasında kişinin kararlılığı ve etkin takibi çok önemlidir. Dolayısıyla uygulama sonrası destek için konusunda uzman diyetisyenler tarafından takip edilmesi gerekir. 

GENEL CERRAHİ UZMANI

Adres: Cumhuriyet mah. Muhiddin sok. Cumhuriyet İş Merkezi No:3/43 ORTAHİSAR/TRABZON

WhatsApp: +90 532 328 20 55

Telefon: 0462 502 50 61

© 2022 | Op.Dr. Serkan Tayar